Francie, Marseille

Starý přístav v Marseille

Port of MarseilleMarseille se pyšní historií dlouhou 2600 let a je považováno za matku všech francouzských měst.

Vjezdu do přístavu vévodí dvě pevnosti, Fort Saint Nicolas na jihu a Fort Saint-Jean na severu. Dříve tyto pevnosti spojoval symbol Starého přístavu – slavný Gondolový most, který byl mnohokrát zvěčněn na obrazech, fotografiích, i ve filmu a který stále zůstává v paměti a srdcích obyvatel Marseille (most byl stržen v roce 1944). Místo něj dnes funguje lodní přívoz, plující několikrát denně od Place aux Huiles k městské radnici. Návštěvníci přístavu mohou také obdivovat slavnou baziliku Bonne-Mère (Notre Dame de la Garde) a kostel Saint-Ferréol a přitom třeba ochutnat i slavný Pastis. Starý přístav dnes nabízí opravdu klidné prostředí k procházce. Přispěla k tomu rekonstrukce podle konceptu “chodci mají čestné místo”, realizovaná u příležitosti Marseille Provence 2013.

Marseilleské Les Calanques

CalanqueMísto jako ze sna, s majestátnými útesy, nekonečným mořem, jedinečnou faunou a flórou – to jsou zálivy Les Calanques u Marseille. Jedná se o unikátní lokalitu, kde si mohou všichni milovníci přírody užít rozmanitých aktivit, jako jsou potápění, jachting, jízda na lodi nebo člunu, pěší turistika, lezení po skalách, nebo jen klidné rozjímání.

Mezi nejznámější místa patří Calanques u Cassis, Morgiou, Sormiou či En Vaux. Všechny jsou ideálním místem pro obdivování velkolepých krás přírody a zapomenutí každodenních starostí.

Pohoří Sainte Victoire  

La sainte victoireSainte Victoire je velmi známou horskou oblastí, kde se můžete věnovat pěší turistice, jízdě na horském kole nebo si zkusit lezení po skalách. K dispozici jsou různé trasy, které vás zavedou do převorství (poutní místo ze 17. století) a ke kříži Provence Cross, odkud je nádherný panoramatický výhled na provensálské hory a zvlněné pláně regionu Aix (Pays d’Aix). Okružní trasa kolem hory nabízí mnoho míst s impozatními vyhledy. Odpočinout si můžete při zastávce v okolních vesničkách.

 

MuCem

Muzeum civilizací v Evropě a Středomoří, francouzsky zkráceně MuCem, bylo otevřeno 7. června 2013. Tato nová městská atrakce přichází s ambiciózní vizí: přilákat velké množství návštěvníků (až 300.000 za rok), změnit image města a více sjednotit oba břehy Středozemního moře.

Le MuCemMuzeum je umístěno u vjezdu do Starého přístavu a díky jeho jedinečné a “exotické” architektuře jej nelze přehlédnout. Budovu s úctyhodnou plochou 44 000 m2 pokrýtá betonová síť a s pevností Saint-Jean je spojena lávkou pro pěší. Po dokončení rekonstrukce Starého přístavu je tento blok budov otevřený směrem k městu a je určen výhradně pro konání výstav, besed a koncertů. Přízemí muzea hostí stálou “Středomořskou”expozici (po níž je pojmenováno), která návštěvníkovi představí jedninečnost a rozmanitost tohoto koutu světa. Nad ní, vedle pevnosti Saint-Jean, se nacházejí dva velké prostory určené pro dočasné výstavy.

Certifikace

Kontakt