Kdy si myslíte, že se ekonomická situace v Evropě obrátila/obrátí pozitivním směrem?

Kdy myslíte, že se ekonomická situace v Evropě obrátila/obrátí pozitivním směrem?
 

2013/08: Konec ekonomické krize?

Maarten van LeeuwenOtázka, která nejspíš většinu z nás denně trápí, zní: kam směřuje ekonomika? Je konec krize v nedohlednu? Věříme-li novinám, krize zdaleka není u konce. Pokaždé, když Christine Lagardeová otevře ústa, letí burzy dolů. Ekonomika Španělska je v troskách s rekordní nezaměstnaností, Francie, zdá se, jde stejným směrem, a všichni jsme - naštěstí - přestali mluvit o Řecku. Německo, zdaleka nejodolnější země, se už zdá být také zasažena propadem prodeje automobilů. Takže by se mohlo zdát, že není žádný bezprostřední důvod k optimismu.

Já – věčný optimista - věřím, že to nejhorší je za námi. Proč?

Zaprvé jednoduše proto, že krize už trvá dlouho. Opravdu bych předpokládal, že historici budou mluvit o hospodářské krizi od roku 2008 jako o jedné dlouhé krizi, způsobené nezodpovědným chováním mezinárodních bank. Lidé utrpěli ztráty, odkládali investice tak dlouho, jak je to možné, zvykají si na každodenní děsivé zprávy, pokrčí rameny a jdou si koupit nová auta a ledničky.

Za druhé, všechna letadla, kterými jsem za poslední dva měsíce letěl, byla naprosto plná. Kolegové mi potvrdili totéž.

Za třetí, a to je pravděpodobně nejdůležitější, EU zdá se končí s úspornými opatřeními a přechází na podporu ekonomiky utrácením. To je samozřejmě správná věc, jak nám opakovaně ukázala historie. Roosevelt dostal USA z krize díky "Novému údělu", a jako jeden méně pozitivní příklad, Hitler dostal Německo z louže stavbou dálnic (a nákupem německých zbraní).

A to poslední a nejdůležitější pro naši společnost, máme mnoho poptávek na projekty po celé Evropě, které vypadají seriózně.

Takže ano, věřím, že krize je z velké části pryč. Společně doufejme, že mám pravdu.

Maarten van Leeuwen
Generální ředitel Alvey Group

 

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

zpět

Kdy si myslíte, že se ekonomická situace v Evropě obrátila/obrátí pozitivním směrem?

Kdy myslíte, že se ekonomická situace v Evropě obrátila/obrátí pozitivním směrem?
 

Certifikace

Kontakt