Jaký druh paletizačních technologií preferujete?

Jaký druh paletizačních technologií preferujete?

 

2014/01: Co takhle roboty

Maarten van LeeuwenJe mnoho způsobů, jak stáhnout kočku z kůže - a totéž platí i pro paletizaci. Existují různé druhy paletizačních zařízení - robotické, konvenční, 3-osé lineární, určené jen pro jednu linku, pro více linek, atd. – na co si jen vzpomenete. Většinu z nich sami vyrábíme, takže který je podle nás nejlepší?

To záleží na okolnostech. Náš přístup je velmi jednoduchý: pokud lze úkol zvládnout pomocí robota, je to asi řešení, kterému dá zákazník přednost. A já jej také, z finančního hlediska, preferuji. Proč?

My, a také drtivá většina našich konkurentů, jsme technicky zaměřené firmy, které navrhují a vyrábejí na zakázku. To znamená malé série a také vyšší náklady. Robot jako takový je katalogová položka, vyráběná v podstatně větších sériích. To znamená bezkonkurenční náklady a vysokou spolehlivost. Navíc jejich výrobci, jako například náš partner ABB, nabízejí prakticky celosvětovou podporu a servis.

Roboty kromě toho obvykle dokážou obsluhovat více výrobních linek současně. A jsou vnímány jako flexibilní stroje, což je pravda pouze v případě, kdy je použita flexibilní uchopovací hlava. A to nebývá pokaždé.

Pro zákazníka znamená robot univerzální a spolehlivé řešení za nízkou cenu. Pro nás zase představuje řešení s nízkou mírou rizika a kratší dobou realizace projektu – což znamená vyšší produktivitu a tím pádem ziskovost.

Vše ale není tak růžové, jak vypadá. Roboty zabírají dost prostoru, a mnoho zákazníků po určité době, kdy jejich objem výroby vzroste, narazí na prostorová omezení. Stává se, že pak musejí nahradit roboty za konvenční paletizátory, které vyžadují o dost méně prostoru.

Pro některé druhy produktů, jako jsou např. otevřené kartony (treje), se roboty moc nehodí. Je to kvůli uchopovací hlavě, která musí odjet pryč, jakmile uloží karton nebo skupinu kartonů. To znamená, že musíme mezi kartony ponechat malou mezeru, kvůli které bude plná paleta méně kompaktní a stabilní. Tomu se dá samozřejmě vyhnout, pokud předem zformujeme celou vrstvu a tu pak následně najednou uložíme na paletu. Jenže to pak vyžaduje složitou a těžkou uchopovací hlavu. Pokud k tomu navíc potřebujeme nějaké svírací zařízení na průběžnou stabilizaci palety při ukládání, robotické řešení se stává příliš složité, těžkopádné a pravděpodobně i drahé. Dá se to zvládnout, a někteří naši konkurenti taková řešení úspěšně dodávají, ale my tento způsob za daných podmínek nepreferujeme.

Dále je nutné vzít v úvahu výkon. Robot má omezený počet cyklů za minutu. Záleží tedy, kolik balení zvládnete uložit v jednom cyklu, a tento parametr poměrně dost omezuje celkový výkon. Pokud si chceme ponechat určitou rezervu výkonu, často se dostáváme na hranici možností robotů. V takovém případě raději volíme konvenční paletizační zařízení.

Na závěr ještě bereme – myslím tím naši společnost – v úvahu konkurenci. Realizovat jednoduché robotické řešení je relativně snadné a na trhu se pohybuje mnoho menších dodavatelů, kteří to zvládnou. Naše společnost, která má větší obchodní, konstrukční a servisní tým, může stěží porazit takové menší firmy v nákladech – a tím pádem v ceně.

Takže, co si příště vyberete? Roboty nebo konvenční paletizátory? Věříme, že obě technologie mají velmi dobrou budoucnost. Nakonec, volba je na vás.

Maarten van Leeuwen
Generální ředitel Alvey Group

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

zpět

Jaký druh paletizačních technologií preferujete?

Jaký druh paletizačních technologií preferujete?

 

Certifikace

Kontakt