Souhlasíte, že země, které jsou nejvíce postižené nákazou eboly, by měly být uzavřeny?

Souhlasíte, že země, které jsou nejvíce postižené nákazou eboly, by měly být uzavřeny?
 

2014/11: Panikaření

Maarten van Leeuwen8. října 2014, titulek zpráv BBC: „NĚMECKÝ EXPORT SE PROPADÁ“. Tak tohle je strašidelné: je jen málo lidí, kteří by nevěděli, že Německo je motorem evropské ekonomiky a že export je klíčem ekonomického úspěchu. Kdo chce číst dál, musí kliknout na odkaz, který otevře kraťoučký článek. Praví se v něm, že meziměsíční vývoz v srpnu poklesl o 1 %.

Vyhodnotili byste 1% pokles jako „propad“? Já osobně tedy ne. To není všechno. Dalo se kliknout na statistiku, ze které článek vycházel. Statistiku poskytl kompetentní německý statistický úřad. Uváděla vývoz měsíc po měsíci v porovnání s minulým rokem. Ano, je pravda, že srpnový vývoz skutečně KLESL o 1,něco %. NICMÉNĚ, červencový vývoz vykazoval RŮST o 8 %. Nevím, co si o tom myslíte vy, ale já si myslím, že to znamená, že tenhle pokles je čirá náhoda. Někdo udělal při sestavování čísel chybu, někdo měl dovolenou, a nebo vypadl nějaký počítač, ať už to bylo letos, nebo vloni. Krátce řečeno, neděje se vůbec nic.

Jak už jsem jednou psal(a), kdykoli Christine Lagardeová otevře pusu, burzy klesnou. Přináší chmurné zprávy, ať už je cesty zpět, nebo ne. Její prohlášení se mění v proroctví, která se naplnila – lidé odkládají nákup nového auta a další nepodstatné investice a prodávají své akcie pokaždé, když se objeví v televizi. A pokud lidé nenakupují auta, ekonomika klesá.

Podobně zavádějící zprávy dostáváme ohledně strašného utrpení jménem ebola. Pokud je to, co nám říkají, pravda, bylo k datu vzniku tohoto článku (10. října) postiženo asi 8 000 lidí. To JE strašné, ale pořád je to 0,04 % populace nejpostiženějších zemí (Libérie, Guinea a Sierra Leone). To jde jen těžko dohromady s televizními zprávami, které ukazují ulice poseté mrtvolami.

Neměli bychom se bát. Měli bychom trvat na tom, aby lidé, kteří za to zodpovídají, podnikli patřičné kroky. Ti, kdo to mají na starost, se doposud chovali neuvěřitelně nezodpovědně. Pokud neuzavřeme nejpostiženější země, BUDE se tato nemoc šířit. A pokud se bude šířit, dopad na celosvětovou ekonomiku bude devastující.

Monitorovat přijíždějící pasažéry je výsměch. Choroba má inkubační dobu tři týdny – když někomu změříte při příjezdu teplotu, moc dobrý obrázek vám to nepodá. Takový člověk se může druhý den přihlásit jako nemocný. Nevěřím také, že lidé jsou nakažliví, jen když mají příznaky. V životě je jen málo věcí, které jsou stejně binární jako světelný vypínač. Předpokládám spíš, že schopnost nakazit druhé se postupně vyvíjí s tím, jak se nemoc zmocňuje těla. To znamená, že spolucestující v letadlech a na letištích jsou vystaveni riziku nákazy. Když zjistíte, že cestující onemocněl, jak dlouho bude potom trvat vystopovat těch 300 a něco spolucestujících, kteří byli na stejném letu? A nebo ještě víc, pokud ten člověk přestupoval, což je pravděpodobné? Tou dobou už jeho spolucestující mohli opustit zemi.

Musíme uzavřít dotyčné země.  Když choroba propukla předtím, zastavilo se šíření přesně takhle – uzavřely se postižené oblasti. Země, které jsou zasažené teď, to neudělaly. Takže teď musí jednat mezinárodní komunita a musí uzavřít tyto země před vnějším světem, dokud se nepodaří dostat chorobu pod kontrolu.

Zároveň by samozřejmě měla do postižených oblastí proudit masivní pomoc, ale mělo by se s mimořádnou péčí dbát na to, aby členové posádek nepřiváželi chorobu s sebou.

Je naprosto pochopitelné a humánní chtít se postarat o postižené pacienty v západní části světa. Myslím si ale, že je to strašlivé riziko, jak ukázaly nedávné události ve Španělsku a v USA. Není snad lepší poskytnout dobrou péči VŠEM pacientům v postižených zemích než věnovat prvotřídní péči několika vybraným jedincům za cenu krajně vysokých nákladů a s vysokého rizika šíření nemoci?

Neměli bychom se bát, ale musíme jednat a brát věci mnohem vážněji. Musíme pochopit, jaká rizika nám hrozí, a jednat podle toho. Pokud jde o mě, považuju za zločin dovolit zdravotníkům, kteří se starají o pacienty s ebolou, aby se denně vraceli domů. Víme, že zdravotní personál naneštěstí JE ohrožený. Nevěřím, že toto riziko by kdy bylo možné 100% vyloučit. Vědy o živých organizmech mohou jen zřídka poskytnout 100% jistoty. Dotyční zdravotníci by měli být vysoce ocenění A TAKÉ by měli zůstávat v uzavřené komunitě, dokud budou pracovat v tak vysoce rizikovém prostředí, načež by měli podstoupit třítýdenní karanténu, než se vrátí domů.

Je na čase přestat panikařit a začít věci napravovat.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

zpět

Souhlasíte, že země, které jsou nejvíce postižené nákazou eboly, by měly být uzavřeny?

Souhlasíte, že země, které jsou nejvíce postižené nákazou eboly, by měly být uzavřeny?
 

Certifikace

Kontakt