Věříte, že se náš svět neustále zlepšuje?

Věříte, že se náš svět neustále zlepšuje?
 

2015/01: Staré dobré časy

Maarten van LeeuwenLidé často mluví o „starých dobrých časech“. Tento zvyk nemusí mít nutně pouze starší lidé; někdy ho překvapivě mají i mladí. Mladší lidé tím pravděpodobně myslí dobu, kdy jsem já byl mladý. Otázkou je, zda ty staré dobré časy byly opravdu tak dobré.

Za prvé, jsem si stoprocentně jistý, že když v době mého mládí mluvili lidé o „starých dobrých časech“, měli na mysli dobu před tím, než jsem se narodil.

Je-li v tomto rčení aspoň trochu pravdy, pak to znamená, že s vývojem lidstva se život stále postupně zhoršuje. Bylo by snadné tomu uvěřit, pokud čtete noviny a sledujete zprávy v televizi.

Takže řítí se svět do záhuby?

Mohli bychom argumentovat, že svět je v žalostném stavu. Máme IS a Boko Haram a tento druh zdánlivě svévolného organizovaného zločinu má povahu a rozsah údajně srovnatelné s Attilou, Bičem Božím. Máme hrozné války v Sýrii, Iráku, Súdánu a na dalších místech Afriky. Máme USA, které posílají bezpilotní letouny k eliminaci podezřelých osob i naprosto nevinné rodiny, přátel a sousedů, kdykoli to považují za vhodné. Což kromě zabíjení nevinných představuje provádění trestů smrti bez jakékoli formy soudního řízení nebo dohledu. Ani ostatní supervelmoci se nechovají jako skauti. Pro ty, kteří tomu věří, máme navíc globální oteplování. A pak je tady ta hrozná epidemie eboly. Nic z toho nezní moc dobře. 

Otázkou je, zda to před 50 lety bylo opravdu lepší. Já myslím, že ne. Tenkrát byla nekonečná válka ve Vietnamu, krize v Severním Irsku, strašné hladomory v Sahelu, v Biafře, v Etiopii. V Číně se konala „kulturní revoluce“. Sovětský „blok“ byl jedním obrovským vězením. Neexistovala řeka, ve které by se dalo plavat nebo chytat ryby. Zdravotní a bezpečnostní normy v továrnách a jejich okolí byly špatné a ohrožovaly život a zdraví pracovníků a místních obyvatel. Měli jsme kyselý déšť a ozónovou díru. Auta se začátkem zimy nedala nastartovat a byla většinou mnohem dražší a mnohem méně spolehlivá, než je tomu dnes.

Další velmi nešťastnou věcí, se kterou dnes musíme žít, jsou nemoci, zejména AIDS. Avšak celková lékařská péče a možnosti léčby udělaly obrovský skok vpřed. I když nemám k dispozici žádné údaje, předpokládám, že lidé prakticky kdekoliv na světě žijí zdravěji a déle.

Komunikaci, a to jak z hlediska cestovního ruchu i výměny informací, nelze v žádném případě srovnat s tím, co bylo před 50 lety. Neexistovaly žádné bankomaty. Dokážete si představit, jaké to bylo cestovat na delší dobu do zahraničí? Museli jste mít s sebou všechnu potřebnou hotovost. Pokud jste to špatně spočítali nebo ztratili peněženku, měli jste velký problém. (Mimochodem, pokud to ještě chcete zažít, jeďte do Venezuely. Mají sice bankomaty, ale žádný, který jsem zkoušel použít, nefungoval pro cizince). Tento problém byl samozřejmě dále umocněn tím, že nebylo vůbec jednoduché zastihnout někoho doma, protože neexistoval e-mail ani mobilní telefon.

Navzdory všem těm hrozným problémům, které trápí náš svět, se mezinárodní spravedlnost také neustále vyvíjí. Političtí a vojenští představitelé nyní čelí reálné možnosti, že v případě hrubého pochybení budou souzeni. V této chvíli se to samozřejmě týká pouze lídrů menších zemí, ale je to začátek cesty správným směrem.

Svět se neustále zlepšuje, a to téměř na všech úrovních. Toto zlepšování nemá podobu dlouhé hladké křivky, dochází k vzestupům a pádům, ale je nezadržitelné. To musí být všem zřejmé. Tak proč pořád mluvíme o „starých dobrých časech“?

Je tu JEDNA věc, která je nenávratně pryč, a to navždy: lidé. Rodina, přátelé, blízcí, zejména rodiče - když je člověk v mém věku, rodiče mu již odešli nebo brzy odejdou. Neznám nic více uklidňujícího, než trávit čas s rodiči nebo prarodiči.  Nic od té doby mi nedalo ten úžasný pocit naprostého bezpečí. A přesně tohle se už nikdy nemůže vrátit zpět. Myslím, že je to ta jediná věc na starých dobrých časech, která byla opravdu dobrá.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

zpět

Věříte, že se náš svět neustále zlepšuje?

Věříte, že se náš svět neustále zlepšuje?
 

Certifikace

Kontakt