Existuje ve vaší společnosti program štíhlé výroby?

Existuje ve vaší společnosti program štíhlé výroby?
 

2015/02: Alvey a štíhlá výroba

Maarten van LeeuwenVe společnosti Alvey děláme vše pro to, abychom se udrželi v našem oboru podnikání a abychom se v něm udrželi dlouhodobě. Za tím účelem potřebujeme mít dlouhodobý výhled. Naši klíčoví finanční partneři - skupina KBC Group a společnost PMV – naštěstí našemu oboru rozumí a podporují naše dlouhodobé záměry na rozdíl od krátkodobých zisků a úspěchů.

Všichni naši akcionáři jsou aktivními manažery v naší Skupině. 

Co tento dlouhodobý výhled znamená?

V prvé řadě, a to platí již mnoho desetiletí, nikdy neodcházíme od problému, za který jsme zodpovědní. Naší hlavní starostí je a vždy musí být spokojenost zákazníků. Bez našich zákazníků nejsme nic.

Dosáhnout spokojenosti zákazníků není možné s nespokojeným týmem. Se spokojeností zákazníků jde proto ruku v ruce bezpečnost a prosperita. Zajištění bezpečnosti a prosperity je otázkou přístupu managementu, školení, času a peněz.

Aby mohl být zákazník spokojený, musíme nejdřív prodávat. Abychom prodávali, musíme být konkurenceschopní. Abychom byli konkurenceschopní, musíme investovat do výzkumu a produktového vývoje a musíme si dávat mimořádný pozor na výdaje. Výdaje na výzkum jsme vlastně nikdy nesnížili – ať už byla krize nebo ne. Jsme totiž přesvědčení, že bez výzkumu a produktového vývoje nemáme žádnou budoucnost. 

Všechny zásady, které jsem uvedl výše, pro nás nejsou žádná novinka a vlastně je již mnoho let používáme v praxi – někdy s velkým úspěchem, někdy možná s trochu menším…

A přitom to pořád nestačí. Je třeba udělat mnohem víc, aby naše společnost nabrala ten opravdu správný směr. 

Z tohoto důvodu jsme zahájili náš vlastní program „štíhlé výroby“. Když říkám „my“, znamená to, že tento úkol nebyl zadán nějakému oddělení: tento program vzešel přímo od akcionářů: Frederica Hermiera a mě. Prostudovali jsme Deminga a další související literaturu. Podívali jsme se na naši společnost a položili jsme si následující otázky: „Co vlastně děláme? Jak to děláme? Jak bychom to měli dělat? Jak víme, že právě takto?“ Brzy jsme si uvědomili, že jsme se pustili do projektu, jehož realizace zabere mnoho let a že tento cíl nemůže být nikdy úplně splněn. Uvědomili jsme si také, že abychom mohli úspěšně zavést štíhlou výrobu, musíme ve společnosti mít odpovídající firemní kulturu. Proto jsme vydali interní příručku „Za změnu firemní kultury“. Uvědomili jsme si, že do tohoto projektu se musí aktivně zapojit všechna oddělení a nakonec úplně všichni členové týmu. Proto naše úsilí koordinuje řídící komise. Proto jsme také zaktualizovali hodnoty a pravidla naší společnosti. 

Alvey Production Management guideV jaké fázi se právě nacházíme?

Momentálně jsme připravení zahájit podrobné školení všech manažerů. S hlavními myšlenkami programu jsme seznámili zaměstnance. Naše pobočka v České republice získala certifikaci ISO 9001, 14001 a 18001 a naše společnost v Belgii certifikaci VCA.  Na úrovni Skupiny začal na plný úvazek pracovat vedoucí jištění jakosti, který je mým přímým podřízeným.  Nadále spolupracujeme s odborným konzultantem, abychom se ujistili, že se soustředíme na správnou věc a neuhýbáme ze správné cesty. Rovněž jsme si uvědomili, že nepůsobíme v automobilovém průmyslu a zmenšování výrobních šarží pro nás nepředstavuje hlavní problém. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.

Zajímavým zjištěním bylo, že víme skoro všechno o našich projektech, ale že toho ještě mnoho nevíme o naší společnosti. A tak objevujeme.

Z ničeho, co jsem uvedl výše, nám nekyne žádný krátkodobý prospěch. Z ničeho nám pravděpodobně nekyne vůbec žádný prospěch, kromě vytvoření základů pro dlouhodobý program štíhlé výroby.

Málem bych zapomněl: náš program nazýváme „APM“, což je zkratka pro Alvey Production Management. Ne, není to moc originální. Být originální ale není naším cílem. Naším cílem je dlouhodobé průběžné zlepšování.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

zpět

Existuje ve vaší společnosti program štíhlé výroby?

Existuje ve vaší společnosti program štíhlé výroby?
 

Certifikace

Kontakt