Je pravda, že se náš svět neustále zlepšuje?

Je pravda, že se náš svět neustále zlepšuje?
 

2015/03: Pokrok se nedá zastavit

Maarten van Leeuwen

Mám tetu, která se narodila v roce 1917 v Nizozemsku a dožila se 94 let. Často jsem ji navštěvoval a mnohdy jsme si až do pozdních nočních hodin povídali. Jedním z mnoha pozoruhodných příběhů, které mi říkala, bylo, jak ji na střední škole učili, že "občané státu XX (evropskou zem, kterou zmiňovala, nebudu uvádět) jsou podřadné bytosti." V hodinách zeměpisu se to vyučovalo jako fakt. Muselo to být kolem roku 1930. Chápete to? V současné době by byl učitel vyhozen, kdyby si něco takového MYSLEL, natož učil. Navštěvovala teta nějakou rasistickou nebo fašistickou školu? Vůbec ne, chodila na zcela běžnou nizozemskou střední školu v Haagu.

Podobně nás rodiče učili - a to už jsme v 60. letech -, že s "černými Afričany (ve skutečnosti použili dnes zakázané slovo, zcela věcně a bez jakýchkoliv úšklebků) je třeba zacházet dobře, ale mezi námi a jimi není rovnost". Kdyby rodiče dnes něco takového řekli v přítomnosti svých dětí, nejspíš by jim je stát odebral.

Byli mí rodiče zaostalí rasisté? Opravdu si myslím, že ne. Dostalo se nám například velmi liberálního vzdělání, až do té míry, že rodiče ostatních dětí ve škole se mračili nad naším "nedostatkem kázně".

Vzpomínám si, a to jsme stále ještě v 60. letech, co se stalo, když se na rodinné sešlosti objevilo téma homosexuálního příbuzného nebo známého. Všichni ztichli, až jeden ze starších příbuzných utrousil tlumeným hlasem něco ve smyslu "On je jiný", nebo něco podobného. Po krátkém napjatém tichu, během kterého po sobě lidé pokukovali, se konverzace přesunula co nejrychleji do bezpečnějších vod.

Tyto příběhy nemají ukazovat, že pocházím z výjimečně konzervativního nebo rasistického či fašistického prostředí. Alespoň jsem o tom pevně přesvědčen. Věřím, že naopak dokreslují neuvěřitelný pokrok, který svět - nebo většina světa - učinila v oblasti rovných práv a boje proti rasismu. To nás vede ke dvěma závěrům.

Tím pozitivním je, že pokrok probíhá rychle, a nic nenasvědčuje tomu, že by se zpomaloval. Pevně věřím, že bude směřovat k celosvětové demokracii a svobodné společnosti v kombinaci se skutečnou a závaznou mezinárodní spravedlností.

Druhý závěr je, že člověk musí být opatrný při posuzování historických osobností z hlediska dnešních hodnot. Například jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů je Richard Wagner. Je známo, že byl zuřivý antisemita. Je také známo, že jeho hudba byla - dlouho po jeho smrti - vysoce ceněna a podporována německým nacistickým režimem. Tyto dvě skutečnosti jsou velmi průkazné. Nicméně Wagner nevěděl nic o hrůzách, které měl nacistický režim následně přinést. Je také velmi sporné, zda by souhlasil s nacistickými hodnotami nebo se zneužíváním své hudby tímto režimem. Pokud si přečtete například libreto oper Prsten Nibelungův, okamžitě oceníte, že příběh je jedno velké varování proti zneužití moci a o tom, že zlato nepřináší štěstí. Slavný začátek druhého dějství Valkýry (kterou řada z vás zná ze scény s vrtulníky ve filmu Apocalypse Now), by se jistě dal chápat jako oslava hrdinství. Nicméně scéna začíná až po bitvě, nikoliv v jejím průběhu. Žádné z Wagnerových děl, pokud vím, neobsahuje antisemitské narážky.

Tím Netvrdím, že byl Wagner sympatický chlapík. Z životopisu bych řekl, že k němu měl velmi daleko. Otázkou tedy je: musí být umělec sympatický člověk, abychom ocenili jeho práci? Byl Picasso sympaťák? A kdyby nebyl, měli bychom jeho obrazy ignorovat nebo dokonce spálit?

Lidi bychom měli hodnotit v kontextu doby, ve které žili. Což neznamená, že bychom měli schvalovat jejich chyby či omyly. Ty nám naopak ukazují, jak se svět vyvíjí. Neměli bychom zapomínat, že za sto let se budoucí generace budou téměř jistě dívat na nás – na dnešní '"nás" - jako na bandu zaostalých a mýlících se lidí.

Maarten van Leeuwen

Group Managing Director

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

zpět

Je pravda, že se náš svět neustále zlepšuje?

Je pravda, že se náš svět neustále zlepšuje?
 

Certifikace

Kontakt