Co si myslíte o ochraně přírody v Evropě obecně?

Co si myslíte o ochraně přírody v Evropě obecně?

 

2015/07: O orlech a orchidejích

Maarten van Leeuwen

Všichni známe orchideje. Staly se tak populární, že je lze koupit v téměř každém květinářství. Pocházejí z tropů. Mám je samozřejmě rád, protože jsem z Holandska, a v Holandsku najdete jen velmi málo lidí, kteří květiny nemají rádi. Existuje ale něco podstatně vzácnějšího, co mám mnohem raději: divoké orchideje.

Věděli jste, že v Belgii, v Nizozemsku, v České republice, v Německu, a vlastně ve všech evropských zemích, rostou divoké orchideje? Na rozdíl od těch velkých luxusních, které koupíte v obchodě, jsou většinou malé a nenápadné. Většina z nich jsou navíc poměrně vzácné.

Jsou vzácné, protože rostou pouze v určitém prostředí. Nebudu zacházet do podrobností, ale v podstatě se dá konstatovat, že nesnáší umělá hnojiva. Lokality, které nejsou těmito hnojivy zasaženy, jsou v Evropě vzácné, většina míst má problém s přehnojením.

Na rozdíl od běžného přesvědčení se stav přírody v Evropě neustále zlepšuje. A úřady začínají potřebu ochrany přírody opravdu vnímat. Ochrana přírody a údržba míst přirozeného výskytu jdou ruku v ruce. Nemusí to nutně znamenat přírodní rezervace. Může to znamenat i to, že okraje cest se posečou pouze ve vhodnou dobu, dlouho předtím nebo poté, co orchideje kvetou. Kromě toho nedochází ke hnojení těchto oblastí.  Tento přístup má ostatně příznivý vliv i na ptáky a myši.

Péče o okolí cest se všeobecně zlepšuje, což má za následek, že zde nenajdeme krásný úhledný trávník, ale něco pro laické oko mnohem chaotičtější. Řádně spravované okraje cest mohou být plné velmi zajímavých rostlin, včetně divokých orchidejí. Při mé návštěvě jednoho z našich zákazníků v Normandii vloni v červnu byly okraje silnic poseté orchidejemi Anacamptis pyramidalis (viz. obrázek).

Už řadu let jezdím na konci května nebo začátkem června s kamarádem na pár dní na lov divokých orchidejí. Samozřejmě je netrháme, ale jen fotíme. Některé roky máme štěstí, jindy ne. Záleží na tom, jaké bylo počasí, přičemž se těžko odhaduje, jaký bude mít vliv na místní situaci. Tato nepředvídatelnost je samozřejmě součástí hry a celé zábavy.

Další věc, ze které mám radost, je to, jak se daří dravým ptákům. Káňata jsou dnes vidět všude; když mi bylo šestnáct, byl jsem rád, když jsem je zahlédl jednou týdně. Teď je vídám denně. Ale to není všechno: Vracejí se orli. Opět, když mi bylo 16, jel jsem do Skotska v naději, že uvidím jednoho - což se nepovedlo. Před dvěma dny jsem viděl tři orly nad Podivínem, viděl jsem je i v Německu na konci května, a minulý týden jeden letěl přes Líšeň, na předměstí Brna. Druh jsem s jistotou nerozeznal. Vypadali jako orlíci krátkoprstí Circaetus gallicus, ale nejsem si jist, protože letěli velmi vysoko – což orli dělávají! Přímo na ulici v Brně kde bydlím, občas prolétává jestřáb.

Příroda se mění tak jako v minulosti. Můj pra-prastrýc napsal během 2. světové války v Holandsku knihu o ptácích. Tehdy se zřejmě běžně vyskytovaly vrány šedé Corvus cornix - dnes za nimi musíte z Holandska cestovat tisíce kilometrů. A jistě jste si všimli, jak často člověk vídá kormorány Phalacrocorax carbo - ptáka, kterého jsem v šestnácti nikdy neviděl. K těmto změnám nám dochází přímo před očima.

Noviny a novináři se zaměřují na špatné věci. Ale nejen ty se dějí. Některé ze změn, které v přírodě pozorujeme, nejsou k lepšímu, ale mnohé ano. Obecně platí, že ochrana přírody v Evropě se ubírá správným směrem.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

Co si myslíte o ochraně přírody v Evropě obecně?

Co si myslíte o ochraně přírody v Evropě obecně?

 

Certifikace

Kontakt