Potřebujeme celoevropskou, resp. jednotnou schengenskou policii, podobně jako je FBI ve Spojených státech amerických?

Potřebujeme celoevropskou, resp. jednotnou schengenskou policii, podobně jako je FBI ve Spojených státech amerických? 

 

Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2015/12: Teror

Maarten van Leeuwen

Je tady prosinec a bylo by příjemné věnovat se v tomto článku světovému míru, lásce a bratrství, jelikož právě tyto ideály jsou tradičně spojovány s Vánocemi a koncem roku. 

Bez ohledu na to, jak moc v tyto ideály věřím a jak blízké jsou mému srdci, nemůžu jinak než psát o drsné realitě, se kterou se nyní setkáváme. Teror již není spojován jen se životem v zemích, jako je například Nigérie, Irák či Írán. Teror je nyní i mezi námi. A to ve dvou formách. 

Za prvé, v Evropě se potýkáme s obrovským množstvím uprchlíků. Někteří z nich jsou "ekonomičtí" migranti, ale většina pravděpodobně prchá před samotným terorem, jehož jsme i my nedávno byli svědky v samém srdci Evropy, v Paříži.

Druhá skutečnost je ještě více alarmující, a tou je přítomnost  teroristů mezi námi. Mohou to být lidé žijící blízko nás, naši sousedé, kteří vlastní evropské pasy a mohou kdykoliv a kdekoliv udeřit znovu. Otázkou je, co můžeme udělat, co bychom měli dělat?

Schengen je poslední dobou značně a oprávněně kritizován. Podobně jako mnoho, ne-li většina iniciativ Evropské unie, i o Schengenu bylo rozhodnuto příliš narychlo a nedůsledně. Především, stejně jako v případě eura, jedná se o strukturu, která postrádá základ. Schengen však není příčinou problémů, se kterými se potýkáme. Patříte-li mezi generaci, jež si pamatuje způsob cestování v Evropě před Schengenem, dojdete rychle k závěru, že se toho po Schengenu zase až tolik nezměnilo. Pokud jste cestovali autem nebo vlakem v době před Schengenem, s hraničními kontrolami jste se setkali jen ojediněle. Hlavní rozdíl se týká především letecké dopravy. V dnešní době již nemusíme ukazovat naše pasy při příletu. Domnívám se, že kontroly na hranicích jsou dostatečně schopné zaměřit se na osoby, jež přicházejí ze zemí mimo schengenský prostor. Nemyslím si tedy, že Schengen hraje nežádoucí roli v oblasti bezpečnosti. 

Má hlavní obava týkající se Schengenu, byla a stále je, mnohem hlubší. Schengenský prostor umožňuje volný pohyb osob - s výjimkou policie. To znamená, že jsme vlastně vytvořili jeden otevřený trh pro zločince, zatímco prosazování a vymáhání práva zůstává roztříštěné ve více než 28 členských státech. (Některé z nich, např. Belgie, jsou dále ještě roztříštěné interně.) Tyto země samozřejmě mezi sebou své aktivity "koordinují". Nicméně pokud se 28 zemí navzájem koordinuje, vzniká 784 (28 x 28) kontaktních míst - beznadějný úkol.

Pokud tuto situaci chceme vyřešit, nemusíme chodit daleko. Spojené státy americké založili FBI na počátku minulého století. Výzvy byly z velké části tytéž: jedna de facto otevřená země a lokalizované struktury pro prosazování práva.

Pokud jde o mě, silně podporuji reálnou sjednocenou Evropu, s reálnou vládou, parlamentem a demokratickými kontrolami. Nicméně to vypadá, že jsme velmi daleko od tohoto ideálu. Místo abychom se k němu přibližovali, vzdalujeme se od něj. Přesto naléhavě potřebujeme "federální", popř. celoevropskou policii. Policejní sbor, který může cestovat a pracovat v jakékoli zemi, vyšetřovat a zatýkat, pokud to bude nutné. Policejní sbor, který zasílá zprávy do jedné centralizované struktury a může úzce a přímo spolupracovat s kolegy bez ohledu na místo kde se právě nachází. Policie, která hovoří jedním jazykem a funguje podle jednotného systému pravidel.

Stručně řečeno, nemyslím si, že je nutné uzavřít hranice. To terorismu nezabrání, neboť teroristé jsou již tady. Musíme otevřít hranice pro policii.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

Chcete-li reagovat na tento článek, pošlete nám e-mail na adresu club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Potřebujeme celoevropskou, resp. jednotnou schengenskou policii, podobně jako je FBI ve Spojených státech amerických?

    Potřebujeme celoevropskou, resp. jednotnou schengenskou policii, podobně jako je FBI ve Spojených státech amerických? 

     

    Certifikace

    Kontakt