Silná a jednotná Evropská unie je součástí odpovědi na výzvy, kterým dnes Evropa čelí.

Silná a jednotná Evropská unie je součástí odpovědi na výzvy, kterým dnes Evropa čelí.

 

Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2016/03: Skoncujme s tou fraškou

Maarten van Leeuwen

Minulý měsíc dosáhl pan Cameron vítězství. Jakého vítězství? Takového, které umožňuje další výjimky a "nouzové brzdy" v již tak velmi roztříštěné a bezmocné EU.

Že nejsem jediný, kdo je frustrovaný a má nemalé obavy o stav, v jakém se EU nachází, dokresluje kniha Guye Verhofstada: "Nemocná Evropa", která rozhodně stojí za přečtení. 

Pokud byste si tuto knihu přečetli, což důrazně doporučuji, zjistíte, že je Evropa ještě roztříštěnější a slabší, než jste si pravděpodobně představovali i v těch nejdivočejších snech.

Poslední Cameronův skandál - protože o nic menšího se nejedná - je pravděpodobně způsoben migrační krizí. To je obzvláště trpké konstatování, protože krize je způsobena především nedostatkem silné a sjednocené Evropy. A další oslabování Evropy nepomůže zmírnění těchto problémů už vůbec. Ve Velké Británii můžou dělat, co chtějí: dějiny mnohokrát ukázaly, že budování zdí nakonec migraci stejně nezastaví. Pokud o tomto argumentu pochybujete, vzpomeňte si na čínskou zeď, Hadriánův val, nebo v poslední době železnou oponu.

Musíme se v Evropě probudit. Svět prochází rychlou a nezastavitelnou změnou. Čína zcela evidentně dává najevo sílu a rozvíjí vlastní obranný průmysl, včetně stavby letadlových lodí. Rusko překonalo zánik Sovětského svazu a je velmi dobře připraveno rozvíjet své postavení coby globální mocnost. Indie má 1,2 miliardy obyvatel, a Indonésie - ano, Indonésie - je další rychle rostoucí trh, kde se mluví jedním jazykem a kde žije téměř 260 milionů lidí. Jinými slovy, populace Indonésie se blíží USA a je více než poloviční v porovnání s EU.

Problém je v tom, že o Evropské unii nemůžeme říct, že by hrála významnou roli: nemá vedení, které by stálo za řeč (znáte roli Junckera v porovnání s Tuskem nebo s půlročním rotujícím prezidentem? Já ne, a podle všeho ji nezná ani Guy Verhofstad!), nemá jasnou politiku, obrannou sílu, měnu nebo jazyk. Zatímco svět čelí bezprecedentním výzvám, my v Evropě se hašteříme o to, zda jeden z členských států může nebo nemůže snížit příspěvky na děti pro "cizince", a máme parlament, který v první řadě nekontroluje výkonnou moc, jak by měl, ale místo toho dojíždí mezi Bruselem a Štrasburkem jako součást obrovského cirkusu zahrnujícího stovky nákladních vozů a davy lobbistů.

Bohužel se zdá, že my jako občané toho k ukončení této frašky můžeme udělat jen velmi málo. Existuje spousta euroskeptických stran, které se zdají více než ochotné EU dále poškozovat. A vypadá to, že neexistují politické strany s otevřenou vizí evropské integrace. Což, když se nad tím člověk zamyslí, není překvapivé, protože v současném nastavení by se strany s takovou vizí pozitivní integrace vydaly v podstatě na sebezničující cestu. Pokud by totiž měla začít fungovat opravdová Evropa, místní strany by se zmenšily a nakonec zmizely.

Potřebujeme vůdce, vedení a vize. Musíme tu frašku zastavit. Potřebujeme lidi jako Paul-Henri Spaak, Robert Schumann, Konrad Adenauer nebo Winston Churchill. Potřebujeme lidi s vizí a odvahou, ochotné spojit dohromady a vytvořit skutečnou, silnou a jednotnou Evropu, kterou můžeme přijmout - nebo odmítnout - v referendu. Země, které takovou vizi odmítají, tak mohou učinit a měly by odejít - a nechat nás na pokoji. Tyto země - včetně Spojeného království - brzy zjistí, že jsou odsunuty na druhou kolej. Velká Británie si může nechat svůj milovaný finanční trh a odepřít vyplácet příspěvky na děti Polákům nebo Čechům. Sama brzy zjistí, že to v nově se rozvíjejícím světě nic neznamená, a nakonec se z ní stane zapadákov.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

If you wish to react to this article, you can send us your feedback to club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Silná a jednotná Evropská unie je součástí odpovědi na výzvy, kterým dnes Evropa čelí.

    Silná a jednotná Evropská unie je součástí odpovědi na výzvy, kterým dnes Evropa čelí.

     

    Certifikace

    Kontakt