Ohrožují moderní technologie naše pracovní místa?

Ohrožují moderní technologie naše pracovní místa?

 

Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2016/04: Technofobie

Maarten van Leeuwen

18. března jsme oslavovali oficiální otevření nové budovy ve městě Deerlijk poblíž Ghentu v Belgii. Svojí účastí nás poctil starosta Deerlijku, pan Claude Croes, hlavním hostem byl vicepremiér belgické vlády, ministr hospodářství a zaměstnanosti, pan Kris Peeters, www.krispeeters.be

Abych byl upřímný, dost jsem pochyboval, že vicepremiér vůbec přijede, protože v tu dobu Belgie zrovna připravovala svůj rozpočet a odpovědní činitelé se pokoušeli „nalézt“ více než 2 miliardy euro. Jeho excelence se v této souvislosti objevovala každý den na televizních obrazovkách. I přesto dorazil, sice o 15 minut později, ale o tom nás jeho kabinet předem informoval. A nejen že přijel, také přednesl docela zásadní a podle mého mínění i velmi zajímavý proslov. Musím přiznat, že na mě ten muž udělal veliký dojem. Přestože jsme se potkali jen 30 sekund před tím, než zahájil svou řeč, oslovil mne jménem, jakoby mě znal několik let. Imponovalo mi, jak potom přednesl svůj proslov, kdy téměř nepotřeboval své poznámky, a jak při několika příležitostech jeho sebeironizující humor rozesmál naše hosty. A zapůsobilo na mě, jak si s námi potom dal drink a povídal si, jako bychom byli staří kamarádi, kteří se jen dlouho neviděli. Pojďme se však soustředit na hlavní téma jeho přednášky, kterým byla technofobie.  

Pan Peeters pochopitelně odkazoval na fakt, že mnoho lidí se domnívá, že technika obecně a automatizace konkrétně ohrožuje pracovní místa. Mimo jiné se zmínil o studii vypracované společností ING, podle které nebude mít za 20 let 35% z nás práci, protože ji budou vykonávat roboty. Tuto myšlenku však vyvrátil odkazem na jinou studii připravenou Světovým ekonomickým fórem, podle níž dvě ze tří dětí, které dnes začínají chodit do školy, budou vykonávat práci, která dnes ještě ani neexistuje.

A to je pochopitelně jádrem celého problému. My ve společnosti Alvey se automatizačními projekty zabýváme neustále. A ano, ve velké většině případů se jedná o projekty, které naši zákazníci zavádějí proto, aby snížili náročnost na pracovní sílu. Za období více než 10 let, po které v tomto oboru působíme, jsem ale neslyšel o jediném případu, kdy by v důsledku realizace našeho projektu zákazník propustil zaměstnance pro nadbytečnost. Lidé, kteří dříve ručně ukládali zboží na palety - což je nudná práce, která poškozuje záda – nyní pracují jako obsluha strojů a starají se o nové balicí linky, čímž podporují růst, nebo odebírají vzorky pro oddělení jakosti a podporují tak neustále se zvyšující kvalitu.

Pracovní místa vznikají a zase mizí. Dřív býval v každé vesnici kovář. Dnes kováři stále ještě existují, ale je jich jako šafránu. Zmizeli nosiči lamp, operátoři telexu, lidé pracující v kamenolomech, obchodníci s otroky, topiči na parnících, nosiči ledu a tento seznam vymizelých profesí pokračuje dál a dál a zdá se být nekonečný. Na scénu naopak přicházejí lidé, kteří instalují antény pro sítě mobilních operátorů, programátoři internetových stránek, poradci optimalizace pro vyhledavače nebo specialisté na elektroniku ve vozidlech. Sami zkuste najít pracovní pozici, která již vymizela a je příjemnější než pracovní pozice, která před deseti lety ještě ani neexistovala.     

Svět se stále vyvíjí a mnohé z těchto změn jsou změny k lepšímu. Technika naše pracovní pozice neohrožuje, ale právě naopak, pracovní místa vytváří a to obvykle vysoce prospěšná a uspokojující. Dostatečně pádným důkazem je, jak obtížně se pro nás a naše kolegy z oboru v dnešní době hledají noví kvalifikovaní pracovníci.

Je tedy všechno v pořádku? Náš rychle se měnící svět pochopitelně přináší nelehké úkoly. Lidstvo se musí postarat, aby neztratilo důležité dovednosti, jako jsou psaní (bez chyb) a srozumitelná komunikace, a to nejen pomocí útržkovitých zpráv SMS nebo na Twitteru. Na nich není nic špatného, ale nesmí se stát jediným způsobem komunikace s vyloučením souvislejších forem.    

Otevřená, upřímná, smysluplná a uctivá komunikace je zásadním, pokud ne nejzásadnějším předpokladem úspěšné budoucnosti lidstva.   

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

If you wish to react to this article, you can send us your feedback to club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Ohrožují moderní technologie naše pracovní místa?

    Ohrožují moderní technologie naše pracovní místa?

     

    Certifikace

    Kontakt