Jsou paletizační roboty vždy lepším řešením?

Jsou paletizační roboty vždy lepším řešením?

 

Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2016/05: O robotické paletizaci

Maarten van Leeuwen

Přiznejme si, že společnost Alvey není příliš dobře známá jako dodavatel robotických řešení. Někteří lidé si myslí, že proti nim něco máme. To není pravda. Jiní si myslí, že toho o nich moc nevíme. To také není pravda. Ve skutečnosti realizujeme projekty s využitím robotů téměř neustále. Je však pravda, že většina našich projektů roboty nezahrnuje. Tento článek pojednává o výhodách a nevýhodách robotů pro účely paletizace.

Vždy když analyzujeme nový projekt, první interní pravidlo je zjistit, zda jej nelze realizovat pomocí robotů. Proč? To je jednoduché. Pokud jej lze provést pomocí robota, půjde pravděpodobně o nejlevnější řešení. Kromě toho, roboty samozřejmě sami nevyrábíme: kupujeme je od společností ABB, Fanuc nebo Kuka. V drtivé většině případů sami vyrobíme uchopovací hlavu, což ale není tak pracovně náročné. Díky tomu naše interní zdroje zůstávají do značné míry k dispozici pro jiné projekty, což je skvělé pro výkonnost firmy. Navíc má mnoho zákazníků roboty velmi rádo, protože jsou při práci atraktivní na pohled a ano, milý čtenáři, sentiment hraje v tomto světě opravdu důležitou roli, ať se nám to líbí nebo ne.

Další významnou výhodou robotů je, že jsou ze své podstaty „více-linkové“ (multi-line), což znamená, že ve většině případů zvládají obsluhovat několik balicích linek současně.

Takže roboty jsou levné, dobré pro naše podnikání, vizuálně přitažlivé a dokáží obsluhovat několik balicích linek. Mají tedy nějaké nevýhody? Ano, mají, a to je důvod, proč je počet našich robotických řešení stále v menšině oproti konvenčním paletizacím.

Za prvé, roboty jsou samozřejmě omezené výkonově, a to na zhruba osm cyklů za minutu, v závislosti na konkrétní konfiguraci. To znamená, že se mohou pohybovat a „něco udělat“ zhruba 8 krát za minutu. Například zvednout krabici a položit ji na paletu. Je zřejmé, že v mnoha případech lze v jednom cyklu zvednout více než jednu krabici, například celou řadu, nebo dokonce celou vrstvu. Paletizace nicméně nezahrnuje pouze zvedání krabic a jejich pokládání. Musíme vyzvednout prázdnou paletu, pokud na ni nemáme dopravník – to ale zvyšuje náklady. Často je třeba přidat spodní proložku, proložku mezi vrstvy a případně i horní krytí. To vše zasahuje do našich cyklů, a čím víc různých věcí musíme zvedat, tím složitější uchopovací hlavu potřebujeme.

Když už mluvíme o uchopovací hlavě, uvědomme si, že ta musí položit krabici a opět se vrátit. V závislosti na typu hlavy a skladbě produktů na paletě to často znamená nutnost ponechat mezi krabicemi určitý prostor, díky čemuž paleta ztrácí – trochu – ze své stability. Pokud navíc krabice nemají dokonalý tvar – jak tomu často bývá například u zmrazených brambor a zeleniny, nastává se stabilitou palety problém. Robot je totiž naprogramován, aby se pohyboval do přesných pozic dle daných roměrů krabice. Pokud se ale tyto rozměry liší jednu dávku krabic od druhé (pro stejný produkt), může to způsobovat nedokonalosti v uložení a sníženou stabilitu.

Pokud k tomu ještě navíc potřebujeme svírací zařízení pro stabilizaci zformované vrstvy, začíná být celé paletizační řešení dost složité. A to natolik, že se nákladové výhody začnou zmenšovat a jednodušším a nakonec i nákladově efektivnějším řešením se ukáže být konvenční paletizátor pracující s vrstvami.

Poslední nevýhodou robotů je prostor. Jakmile vezmeme v úvahu všechny nároky na bezpečnost, přístupnost a periferní zařízení, robotické řešení bude mít tendenci zabírat hodně místa, což může být ve stávajících továrnách problém a navíc to bude v naší části světa drahé.

Společnost Alvey často dostává žádosti o zpracování cenových nabídek na projekty s vysokorychlostními výrobními linkami a, jak asi víte, jednou z našich specializací jsou hluboce zmrazené potraviny. Jak jsme si před chvílí popsali, roboty obvykle nejsou ideálním řešením pro tyto dvě situace.

Tento článek pojednává o daném tématu velmi obecně. Ve skutečnosti žádné jasné a předem dané odpovědi neexistují. Každý případ je jedinečný, a je třeba jej vždy detailně zanalyzovat. Nakonec stejně nezáleží na tom, zda použijeme roboty nebo něco jiného. Důležité je, že zákazník dostane zařízení, se kterými bude naprosto spokojen.   

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

If you wish to react to this article, you can send us your feedback to club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Jsou paletizační roboty vždy lepším řešením?

    Jsou paletizační roboty vždy lepším řešením?

     

    Certifikace

    Kontakt