Průmysl 4.0 změní svět průmyslové automatizace

Průmysl 4.0 změní svět průmyslové automatizace

 

Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2016/06: Společnost Alvey a Průmysl 4.0

Maarten van Leeuwen

Historie lidstva je historií stále se zrychlujících změn. Zkuste se podívat na život Alexandra Velikého (356 př.nl - 323 př.nl), císaře Augusta (63 př.nl - 14 nl) a dokonce i Ludvíka XIV (1638-1715). Ano, Ludvík XIV měl k dispozici střelný prach, což znamenalo významnou změnu ve vedení války. Ale necháme-li válčení stranou, jaké další významné změny v běžném životě tito lidé zažili? Doprava a komunikace probíhala pro všechny stejně pouze prostřednictvím koní nebo plachetnic. Lodě se postupně zlepšovaly a na koně už existovala sedla. A měli tabák - dost podstatná věc. Všichni měli jako primární zdroj energie pouze vítr a vodu. Nikdo z nich neměl ledničku, vysavač ani espreso a pro všechny byl zánět slepého střeva život ohrožující komplikací. Vsadím se, že pokud by je stroj času zázračně přepravil z jednoho věku do druhého, napříč 2.000 let vývoje lidstva, žádný z nich by neměl velké potíže se přizpůsobit.

Když můj dědeček cestoval počátkem dvacátého století do Indonésie, bylo to ještě na plachetnici – klipru – a cesta trvala téměř tři měsíce! Ale pak se objevila pára, a spolu s ní vlaky a brzy se všude rozšířila elektřina. Přesto mám podezření, že by se můj dědeček neměl potíže éře Alexandra Velikého přizpůsobit. Svět vlastně nebyl zas tak moc jiný ještě ani v době, kdy jsem byl dítě. Spousta lidí pořád ještě neměla doma telefon ani televizi.

Od té doby se ale tempo změn neustále zvyšuje. Objevil se internet a mobilní telefony, které ovšem už dnes moc lidí nepoužívá, protože většina přešla na telefony chytré. Faxy jsou už věcí minulosti. Objevil se e-mail, a stále se používá, ale mladší generace ho už moc nevyužívá a dává přednost Facebooku a jiným službám na okamžité zasílání zpráv, jako je WhatsApp.

Průmyslová automatizace tento vývoj následovala, i když poněkud zdrženlivějším tempem. Má to co do činění s velikostí investic a potřebou spolehlivosti. Koncepčně můžeme automatizaci většiny továren založenou na PLC (průmyslových počítačích) přirovnat k architektuře sálových počítačů, ke kterým uživatelé přistupují pomocí jednoduchých terminálů s omezenými možnostmi. Určitě se to vůbec nedá srovnávat s většinou kancelářských prostředí, kde je většina výpočetního výkonu decentralizovaná.

Alvey and Industry 4.0S příchodem Průmyslu 4.0 do praxe se továrny zásadně změní. Průmysl 4.0 znamená mnoho věcí, mimo jiné především vestavěné informační technologie a vzájemnou komunikaci mezi zařízeními. To umožní sledování a řízení v reálném čase a hlavně zpětnou vazbu. To vše v kombinaci s mnohem rychlejší realizací a snižováním nákladů.

V průmyslu 4.0 hrají zásadní roli vestavěné informační technologie. To znamená, že se inteligence dostává ven, mimo PLC a přímo do dotyčného zařízení, jako je například pohon od SEW. Ten nyní nabízí modely vybavené lokální programovatelnou řídící jednotkou. Jiní jdou ještě dál a osadí programovatelnými zařízeními celé moduly – jako jsou například segmenty dopravníků.

Vestavěné IT technologie mají řadu výhod. Stačí jen stručné programy obsahující funkce příslušného modulu. Jelikož jsou moduly většinou, jak to říct jinak, no prostě modulární, je zde vysoká pravděpodobnost, že programy bude možné standardizovat. Kromě toho, jelikož má každý modul svůj specifický program, může se testovat samostatně, aniž by bylo nutné jej připojit k celému systému. Pokud jsou při montáži nainstalovány kabely a senzory – což je při vestavěném IT možné – je možné celý systém dodat, zapojit a uvést do provozu během několika hodin nebo dnů, namísto týdnů nebo měsíců. Kratší dodací lhůty jsou vždycky vítány, ale kratší montážní časy jsou ještě důležitější. Jsou totiž skvělé pro zákazníka: své zařízení má nainstalováno rychleji, což mu zlepšuje návratnost investic a zkracuje omezení provozu v důsledku přítomnosti cizích montérů v podniku. Pro dodavatele, jako je Alvey, přináší kratší doba instalace značné úspory nákladů a další výhody. Čím kratší dobu zůstávají lidé v terénu na montáži, tím více se ušetří na cestování a ubytování. A navíc, což je ještě důležitější, zkracuje se tím doba, kterou naši zaměstnanci tráví mimo domov.

A konečně, jak poznamenal jeden náš mladý kolega, jednou z největších výhod vestavěných IT technologií je, že se tím dále usnadní a zrychlí možnosti aplikace dalších vylepšení.

Na veletrhu CeMAT (31. května - 3. června v Hanoveru) představí společnost Alvey své vlastní – a opravdu jedinečné – řešení založené na filozofii Průmyslu 4.0. Jste zvědaví? Klikněte na tento odkaz: www.alvey-evolink.eu

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

If you wish to react to this article, you can send us your feedback to club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Průmysl 4.0 změní svět průmyslové automatizace

    Průmysl 4.0 změní svět průmyslové automatizace

     

    Certifikace

    Kontakt