Potřebujeme silnou a integrovanou Evropskou policii?

Potřebujeme silnou a integrovanou Evropskou policii?

 

Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2016/08: Nice

Maarten van Leeuwen

Bylo by hezké v tento dovolenkový měsíc psát o něčem pohodovém. Měl jsem v úmyslu napsat o svých pozorováních v přírodě a zmínit například letošní časný výskyt širokolistého kruštíku Epipactis helleborine nebo zdánlivě nezadržitelný nárust populace rehka domácího Phoenicurus ochruros.

Ve světle děsivých událostí v Nice by to ale bylo neuctivé. V době vzniku tohoto textu ztratilo životy 84 nevinných lidí, včetně mnoha dětí. Zatímco čtete tento článek, stovky, ne-li tisíce rodin truchlí.

Co může společnost proti takovému bezohlednému zločinu dělat? Tento článek je o tom, co by se teoreticky dělat dalo, a co bychom dělat neměli.

K tomu, co bychom dělat neměli, mě napadají dvě věci. Za prvé, neměli bychom uzavřít hranice nebo je silně střežit, jak podle všeho navrhuje prezident Hollande. To je k ničemu z několika důvodů. Za prvé a především, pokud jsou aktuální informace správné, pachatel byl místní, francouzský občan. Dokonce i kdyby se nám podařilo hranici uzavřít, ani v nejmenším by to nepomohlo. Za druhé to není praktické, protože ano, samozřejmě můžete na místech, kde dálnice a hlavní silnice překračují hranice, vytvářet dlouhé dopravní zácpy, ale není možné uzavřít nebo střežit každou cestičku, která spojuje Francii s venkovním světem. Například na silnici E17 spojující Gent (B) a Lille (F) blízko naší pobočky v Deerlijku je denně dopravní zácpa, ve které nic netušící a nepřipravení cestující tráví několik hodin. Ale všichni známe spoustu menších silnic, kudy to objíždíme a kde žádné kontroly nejsou. Domnívám se, že teroristé o nich ví také. Za třetí, po útoku v Paříži jeden z hlavních podezřelých takovým kontrolním stanovištěm bez potíží prošel, údajně proto, že nebyl na správném "seznamu". Uzavření hranic není řešením.

Další věc, kterou bychom neměli dělat, je obviňovat nebo izolovat naše sousedy muslimské víry. Tyto útoky, nebo alespoň některé z nich, uskutečnili lidé, kteří se ohánějí islámskou vírou. V médiích je označují jako extrémisty. Extrémismus je zavádějící slovo. Tyto útoky jsou jistě extrémní, ale jde o extrémní formu islámské víry? Já bych řekl, že takové činy nemají v islámské víře vůbec místo, ať je extrémní, nebo ne. Jsou to činy šílenců, tečka.

Musíme udělat to, že se spojíme s muslimskou komunitou a povedeme s nimi dialog o tom, jak je můžeme lépe integrovat a jak můžeme rodící se "extrémismus" utnout hned v zárodku.

Další věc, kterou musíme udělat, není uzavřít hranice, ale naopak je odstranit, co se práce Policie týká. Jak jsem již napsal dříve, máme dnes v Evropě 27 policejních sborů, přičemž každý z nich musí koordinovat práci s 26 dalšími. To je 351 komunikačních kanálů. V takové situaci nemůžeme doufat v efektivní vedení války.

Potřebujeme Evropskou Policii, která může fungovat bez hranic, stejně jako v USA mají FBI. Je to jediné skutečné opatření, u kterého můžeme doufat v určitou míru úspěchu. I s takovým sborem bude stále téměř nemožné barbarské činy duševně chorých zločinců úplně vyloučit. Bez něj je ale bohužel jisté, že otázka, zda se něco podobného bude opakovat, není jestli, ale kdy.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

If you wish to react to this article, you can send us your feedback to club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Potřebujeme silnou a integrovanou Evropskou policii?

    Potřebujeme silnou a integrovanou Evropskou policii?

     

    Certifikace

    Kontakt