Je svět globální vesnicí?

Je svět globální vesnicí?

 

Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2016/11: All4Pack a svět jako globální vesnice

Maarten van Leeuwen

Blíží se jedna z hlavních událostí v našem oboru: veletrh All4Pack, který byl dříve známý jako Emballage. Společnost Alvey zde bude mít svůj stánek a upřímně doufám, že se tam potkáme.

Otázka, kterou jsem se na tomto místě již dříve zabýval, je, zda-li má vůbec smysl se takových akcí účastnit. Koneckonců je nyní k dispozici internet a svět se stal globální vesnicí. Nebo snad ne?

Na první otázku jsme si odpověděli před několika lety: na veletrzích jsme proto, že se s vámi chceme potkávat. My v Alvey opravdu milujeme moderní technologie a používáme je, ale zároveň jsme přesvědčeni, že osobní setkání tváří v tvář nemůže nic na světě nahradit. Věříme, že to souvisí s lidskou přirozeností a psychologií. Koneckonců to, co prodáváme, je důvěra, a tu je těžké, ne-li nemožné vytvářet výhradně po telefonu nebo dokonce přes Skype či jiné podobné aplikace.

A opravdu se svět stal globální vesnicí? Podle mého je to holý nesmysl. Vesnice je místo, kde se většina lidí navzájem zná a které si můžete projít z jedné strany na druhou. Svět má přibližně 7 miliard obyvatel, z nichž znám asi tak 2000. A když jedu navštívit svou sestru, která žije na Novém Zélandu, musím cestovat ode dveří ke dveřím déle než 36 hodin a téměř nic z toho pěšky.

Ano, přes internet lze samozřejmě kontaktovat, alespoň teoreticky, téměř kohokoliv na světě. Existují ale jazykové a kulturní bariéry a časová pásma, a tak je opravdový kontakt mezi lidmi dost nepravděpodobný.

Ano, dokáži snadno najít auto z druhé ruky v Rio de Janeiru či instalatéra v Nairobi. Ale k čemu mi tato informace vlastně je? Stálo by celé jmění toto auto dopravit ke mně domů, i kdybych překonal nekonečné celní a právní potíže. A instalatér z Nairobi mi těžko opraví kohoutky za přijatelnou cenu, a to i za předpokladu, že by ho k nám pustili.

Naopak mě rozčiluje, že se řada webových stránek snaží skrýt, odkud jsou. Ve většině případů se nachází služba nebo produkt, který potřebujeme, docela blízko, řekněme méně než 10 km od nás. A analýza internetového provozu to potvrzuje: více než 80% návštěvníků takových webových stránek pochází ze vzdálenosti desítek či stovek kilometrů a pouze malá část je zpoza oceánu.

Nevěřím, že se svět někdy stane globální vesnicí, a podle mě je to dobře. Člověk bude vždy omezen dobou cestování a bude vždy potřebovat fyzický kontakt s ostatními. Stejně jako naši předkové potřebujeme sedět vedle sebe, dívat se do otevřeného ohně a vypít spolu sklenku vína – nebo čaje nebo něčeho jiného – ze stejné láhve nebo konvice.

Možná právě z tohoto důvodu tady na naší krásné planetě jsme.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

If you wish to react to this article, you can send us your feedback to club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Je svět globální vesnicí?

    Je svět globální vesnicí?

     

    Certifikace

    Kontakt