Měsíční úvodník

Vítejte v Klubu Alvey! Na místě, kde s vámi chceme sdílet myšlenky a nápady a dokonce vás i pobavit. Prozkoumejte všechny stránky a jsme si jisti, že zde najdete užitečné a zajímavé informace, jak pro práci, tak pro volný čas. Doufáme, že se vám Klub Alvey bude líbit a podělíte se s námi o svůj názor.

2016/12: Vstříc budoucnosti a dalšímu novému roku

Maarten van Leeuwen

Milí čtenáři, v prvé řadě bych vám rád poděkoval za to, že jste si našli čas na přečtení tohoto úvodníku a snad i těch, které mu předcházely. 

Toto je můj 41. úvodník, takže jste je mohli číst více než tři roky.

Letošní rok se chýlí ke svému závěru a brzy budeme vstupovat do nového. Jedinou neměnnou věcí v životě je změna. Změna znamená, že některé věci začínají a jiné končí. Jednou právě končící věcí jsou tyto měsíční úvodníky. Nahradí je časté odborné články, které budou psát produktoví specialisté a já je budu redigovat. Tyto články nebudou pravidelné měsíčníky, protože jejich frekvence bude záviset na vás. Sdělte nám prosím témata, o kterých byste se chtěli dovědět více a budou-li nám naše odborné znalosti stačit, rádi vám vyhovíme! Pro lednové vydání jsme připravili zajímavý článek o optimalizaci skladového hospodářství Slotting and Mapping, který napsal náš ředitel IT Alban Plait-Doin.

Prosinec je pro mě vždy měsícem bilancování a předpokládám, že stejně je tomu i pro mnohé z vás. Je to měsíc, kdy vzpomínáme na všechny, které jsme milovali a kteří již nejsou s námi. Ať už proto, že opustili tento svět, nebo jsme se vydali každý svou vlastní cestou.

Je to rovněž měsíc, ve kterém rekapitulujeme, co se v daném roce událo a jaký to mělo vliv na svět kolem nás. Je svět lepším a bezpečnějším místem, než byl v roce předchozím? Na tuto otázku je opravdu těžké odpovědět.

Můžeme vysledovat řadu trendů. Zcela zřejmý je sklon zaměřovat se pouze na vnější stránku a mnohem méně na obsah. Můžeme to pozorovat u politiků. Jejich slova jsou většinou zcela od věci. Říkají, co si myslí, že chceme slyšet a nikoli, co by bylo dobré udělat. Pokud to tedy vůbec tuší. Každý, kdo sledoval prezidentské volby v USA, asi bude souhlasit, že jejich úroveň neskutečně klesla.

Dalším a pravděpodobně souvisejícím trendem je, že lidé už mají dost nekonkrétních a zavádějících proslovů politiků a jejich stále mlhavějších plánů. Chtějí vůdce, kteří jim dají jasné a jednoduché odpovědi na složité a dlouhodobé problémy.

Výsledkem je, že jsou v současné době čelní představitelé řady klíčových zemí až příliš přímočaří a originální. Na Filipínách vás může policista zastřelit, když si „myslí“, že jste drogový dealer. V Indonésii rovnou zapomeňte na práci státního úředníka, pokud jste homosexuál. V Evropě a jejím nebližším okolí jsou země, kde se zdá být demokracie rychle na ústupu. Nedá se vyloučit, že v čele Francie stane stoupenec krajní pravice. A v USA? No, uvidíme. Jedno je jisté, budeme zde mít prezidenta, jakého jsme už hodně dlouho neměli.

Tyto problémy nejsou ničím novým. Objevují se cyklicky. Stejné události se odehrávaly na konci Výmarské republiky v Německu před nástupem nacistů k moci. Neznamená to, že bych chtěl jakkoli srovnávat čelné představitele, kteří se objevují nyní, s tím, který se vmanipuloval do role vůdce po roce 1933! Něco podobného se odehrávalo i v jedné z prvních demokracií světa. Sparťané již doslova stáli před branami Athén a Athéňané se stále nemohli dohodnout, kdo má být velitelem jejich armády.

Domnívám se, že lidstvo je ještě pořád v takové vývojové fázi, kdy musí procházet těmito cykly. Na konci každého cyklu na určitou dobu získá politiky, kteří myslí v prvé řadě na svou zemi a teprve v druhé řadě na své vlastní zájmy. A nikoli obráceně, jak je tomu bohužel často nyní. 

To, jestli se svět stává lepším místem, se nedá zjistit během několika málo let. Z dlouhodobého hlediska je však jasné, že je svět tisíckrát lepší, příjemnější, bezpečnější a spravedlivější, než byl před 2000 lety, 500 lety, nebo i před 100 lety. A já nepochybuji o tom, že tento směr vývoje bude pokračovat.

Maarten van Leeuwen
Group Managing Director

If you wish to react to this article, you can send us your feedback to club@alvey.be.

 

Předchozí články

    Certifikace

    Kontakt